IRISK

دپارتمان خدمات فنی بیمه (IRISK) با هدف ارائه خدمات مربوط به مدیریت ریسک بیمه و در راستای تحقق طرح «تحول مدیریت ریسک فنی-مهندسی در صنعت بیمه ایران» تشکیل شده‌ است. این دپارتمان با همکاری شبکه‌ی گسترده‌ای از متخصصان حوزه‌ی مهندسی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از یک سو و متخصصین مجرب حوز‌ه‌های مالی، اقتصادی و بیمه‌ای از سوی دیگر، به دنبال توسعه هرچه بیشتر توان مدیریت ریسک متقابل در دو صنعت مادر کشور یعنی صنعت بیمه و صنعت نفت است تا با ارائه خدمات ارزیابی ریسک فنی مهندسی، پایش ریسک ادواری، اقدامات مربوط به کنترل ریسک و در نهایت ریشه‌یابی دلایل وقوع حوادث، ضمن تکمیل چرخه‌ی مدیریت ریسک و با کمک به ارتقا و تحول روند کنونی این چرخه در کشور، موجبات کاهش حداکثری حوادث در صنعت سرمایه‌بر نفت و گاز را در پی‌ به حداقل رساندن ریسک‌های موجود فراهم آورد. بدین ترتیب ضمن صیانت از صنعت عظیم نفت و گاز کشور در برابر زیان‌های کلان حاصل از حوادث، می‌توان شاهد کاهش ضریب خسارت و افزایش سود صنعت بیمه‌ نیز بود.

لذا اهم خدمات دپارتمان خدمات فنی ریسک، قابل ارائه به بیمه‌گران و بیمه‌گذاران (شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی)، به شرح ذیل است:

• بازدید اولیه و ارزیابی ریسک (Risk Survey)

استفاده از استانداردهای بین‌المللی بدون در نظر گرفتن شرایط صنایع کشور کاری غیرحرفه‌ای و بدون اثربخشی خواهد بود، لذا نیاز است تا با آگاهی از شرایط دقیق عملیاتی صنایع کشور در کنار استانداردهای  بین‌المللی حوزه ایمنی و قابلیت اطمینان شرایط صنایع را ارزیابی و در گام بعدی برای ارتقاء سطح ایمنی و قابلیت اطمینان حرکت نمود. 

تیم IRISk با بهر‌ه‌گیری از قوی‌ترین شبکه متخصصین فنی کشور در حوزه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی با تکیه بر تجربه صنعتی و آگاهی از آخرین استانداردهای بین‌المللی این حوزه بازدیدها و ارزیابی‌های تخصصی بیمه‌نامه‌های انرژی را در بالاترین کیفیت ارائه می‌نماید. همچنین ارتباطات قوی با شرکت‌های به نام فعال در حوزه ریسک در سطح دنیا توانسته دامنه فعالیت این دپارتمان را از مرز‌های کشور عزیزمان فراتر برده و در پروژه‌های بین‌المللی این حوزه در سایر کشورها نیز حضوری درخشان را تجربه کنیم.

• تحلیل ریشه‌ای حوادث و ارزیابی خسارت

 در مواجهه با حوادثی که صنعت بیمه همه ساله تجربه می‌کند می‌توان دو رویکرد متفاوت اتخاذ کرد یکی یافتن مقصر و دیگری ریشه‌یابی حادثه با هدف پیشگیری از بروز حوادث مشابه.

 طبق گزارشات OGP و همچنین اداره کل HSE وزارت نفت عامل ریشه‌ای (اصلی) بسیاری از حوادث این صنایع عواملی تکراری هستند که همه‌ ساله منجر به بروز خسارت‌های بعضاْ فاجعه‌بار می‌شوند. این تکراری بودن عوال ریشه‌ای بسیاری از حوادث در این صنعت باعث شده رویکرد پیشگیری از وقوع از حوادث مشابه در دنیا تبدیل به یک موضوع کاملا عملیاتی و بهینه اقتصادی تبدیل شود لذا روش‌های بسیار دقیقی برای تحلیل و ریشه‌یابی حوادث ابداع شده تا بتوان با درس‌آموزی از حوادث و تهیه دیتابیس‌های تخصصی برای تحلیل علل ریشه‌ای به توفیقات قابل توجهی در بحث پیشگیری از حوادث دست یافت.

لذا تیم IRISK با اشراف کامل به روش‌های به روز تحلیل و ریشه‌یابی حادثه و با برخورداری از تجربه عملیاتی مواجهه با حوادث مختلف این صنعت از دانش بیمه‌ای خود در جهت تهیه گزارشات دقیق و فنی تحلیل حادثه و ارزیابی خسارت استفاده نموده و گزارشات ارزیابی خسارتی بدیعی به صنعت بیمه معرفی نموده است.

• مشاوره بیمه‌ای و تخمین پروفایل ریسک

 صنایع انرژی مدلسازی و بیش از دو سال کار تحقیقاتی و مشاوره با شرکت‌های خارجی فعال در این در حوزه در کنار تجربه عملیاتی گروه منجر به دستیابی به توانمندی تخمین پروفایل ریسک عملیاتی صنایع انرژی در بخش‌های مرتبط با ایمنی و قابلیت اطمینان شده است. 

در این سرویس المان‌های تاثیرگذار بر ایمنی و قابلیت اطمینان تخمین و پروفایل ریسک پویای صنایع ترسیم می‌شود. از این گزارشات برای مقاصد مدیریت ریسک توسط صاحبان صنایع، بیمه گری و مطالعات سرمایه‌گذاری می‌توان استفاده نمود.

 علاوه بر این با استناد به این مطالعات می‌توان به صاحبان صنایع انرژی (نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی) نیز مشاوره‌ای متناسب برای تهیه بیمه‌نامه‌ای دقیق و بهینه اقتصادی ارائه نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

اسکرول به بالا