صاحب نظران ایمنی را سنگ بنا و جان مایه HSE میدانند و بر این باورند ارتقای ایمنی به خودی خود تضمین کننده نیل به سایر اهداف HSE است.
براین اساس ایمنی مفهومی وسیع و گسترده را شامل می شود که کلیه مباحث مربوط به بهداشت، محیط زیست، کیفیت، بازرسی فنی و ... را به طور عام در بر میگیرد.
از همین رو بام فرایند سیستم با ورود قدرتمند به مباحث مهندسی به ارائه خدمات کاربردی در این عرصه می پردازد. باید به این نکته مهم نیز اشاره نمود که با توجه به استفاده از تجربیات و علوم به روز دنیا، بام فرایند سیستم اقدام به مشارکت با شرکت های خلاق مهندسی بین المللی نموده است تا از این طریق بروز ترین خدمات در حوزه مهندسی ایمنی را ارائه نماید.
روند پرشتاب پیشرفت علم و تولید صنعت در زمینه مهندسی ایمنی موجب گشته طیف گسترده ای از خدمات و تخصص های متنوع در این عرصه مورد استفاده قرار گیرد. بطوریکه امروزه پیچیده ترین مباحث تخصصی مهندسی در مهندسی ایمنی به خدمت گرفته می شود. از همین رو بام فرایند سیستم به ارائه خدمات تخصصی مهندسی ایمنی پرداخته است.توانایی تیم های تخصصی به تجربه و تخصص فنی است و ما بر این اصول کلیدی واقفیم.
این اطمینان را به شما می دهیم که ما همواره بدنبال بهترین ها هستیم چون معتقدیم:
"شما شایسته بهترین هستید"

شناسایی مخاطرات در واقع پی ریزی مجموعه اقدامات بعدی در مبحث مهندسی ایمنی است. در حال حاضر مباحث مربوط به شناسایی مخاطرات غالباً با مباحث ارزیابی ریسک به صورت یکجا مورد اشاره و بررسی قرار میگیرند اما این موضوع نباید از اهمیت و نقش پررنگ شناسایی مخاطرات در یک برنامه ی موفق مدیریت ریسک بکاهد.
پس از شناسایی کامل و موفق کلیه مخاطرات روش های کیفی و نیمه کمی ارزیابی ریسک به منظور تعیین ریسک مخاطرات و در جهت پیشبرد برنامه های مدیریت ریسک مورد استفاده قرار می گیرند.
آنچه در ارزیابی ریسک اهمیت بسزایی دارد تناسب بین متد ارزیابی با ویژگی ها، ذات و مختصات سازمان و تأسیسات مورد مطالعه است. عدم احاطه کامل بر روش های مختلف، در نظر گرفتن معیارهای غیر تخصصی و غیر علمی، رواج باورهای نادرست در زمینه ارزیابی ریسک . بسیاری از موارد دیگر باعث گردیده است فرایند ارزیابی های ریسک صورت گرفته بعضاً انگونه که انتظار می رود اثر بخش نبوده و انتظارات را براورده ننمایند.
باید توجه داشت مهم ترین عامل تضمین کننده در ارزیابی ریسک موفق بعد از انتخاب روش مناسب و آشنایی کامل و همه جانبه با روش، شناخت ویژگی ها و نقاط ضعف و قوت روش، بهره گیری از نفرات متخصص هر واحد عملیاتی در ارزیابی ریسک همان واحد و اجرای برنامه های مدیریت ریسک با توجه به خروجی های حاصل از ارزیابی ریسک است.
دپارتمان مهندسی ایمنی شرکت بام فرایند سیستم با استفاده از نفرات مجرب و با تجربه در زمینه شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک آمادگی دارد تا این خدمات را به صورت کاملا تخصصی ارائه نماید.
این شرکت شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک بر اساس متدهای زیر را مورد توجه قرار داده است:
HAZID، JHA، ،HAZOP، FMEA، PHA، Bow tie
لازم به توضیح است در حال حاضر این شرکت با توجه به نیازهای صنایع کشور علی الخصوص صنعت نفت روشی نوین و ترکیبی در ارزیابی ریسک را بهره گیری از استانداردهای مرجع و بین المللی طراحی نموده است که به شکل کاملا تخصصی مباحث شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک در مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی را مورد بررسی و توجه قرار می دهد. بر همین اساس نمونه کاملا موفقیت آمیز این روش در سکوهای فاز 12 پارس جنوبی به مرحله ی اجرا در آمد که تجربه ای کاملا موفقیت آمیز و منحصر به فرد در این زمینه در کشور بود.
برای کسب اطلاعات تخصصی با ما تماس بگیرید
بررسي دقيق حوادث بزرگ و معروف ثابت مي کند که غالب آن ها نه فقط قابل پيشگيري بلکه قابل پيش بيني بوده اند، مشروط بر آنکه تحليل هاي مهندسي ايمني نظير شناسايي خطر، مدلسازي پيامد و ارزيابي ريسک در تأسيسات مورد بحث، به موقع انجام و بر مبناي آن لايه هاي محافظ ايمني در طرح در نظر گرفته مي شد.
مدلسازی پیامد رهایش سیالات خطرناک جزء جدایی ناپذیر تمام برنامه های مدیریت مخاطرات فرآیندی است. مهمترين کاربرد مدلسازي پيامد در واحدهاي صنعتي، تعيين محدوده اثر گذاري حوادث بر تجهيزات فرآيندي و افراد (پرسنل شاغل در واحد صنعتي مورد نظر و افراد مستقر در خارج از واحد) مي باشد.
شرکت فنی – مهندسی بام فرآیند سیستم تجربیات قابل توجهی در زمینه ی ارزیابی پیامد مخاطرات با استفاده از مدلسازی بدترین حالت، فاکتورهای خاص محوطه کاری و گزینه های کاهش اثر دارد.
بر همین اساس خدمات ما در این بخش شامل طیف وسیعی از برنامه های مهندسی است که لازم است هریک به فراخور وضعیت موجود صنایع و سطح ایمنی تأسیسات، مورد توجه قرار گیرند.
به طور کل مدل سازی در مهندسی ایمنی در سه بخش اصلی صورت می پذیرد:
مدلسازی پیامد آتش
مدلسازی رهایش و انتشار گاز
مدل سازی انفجار

ارزیابی کمی ریسک یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین مباحث مهندسی ایمنی است. در ارزیابی کمی ریسک بخش عمده ایی از تخصص های اصلی و زیرگروه های مهندسی ایمنی دست به دست هم میدهند تا خروجی مطلوب مورد نظر ایجاد گردد. ارزیابی کمی ریسک در واقع تکمیل کننده مطالعات شبیه سازی پیامد است و از خروجی این مطالعات به عنوان ورودی خود استفاده میکند.
کاربردهای متعدد ارزیابی کمی ریسک و شبیه سازی پیامد موجب شده تا این مبحث از جایگاه ویژه ای در مباحث مهندسی ایمنی برخوردار باشد، از جمله خدمات قابل ارائه در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
plant layout& sitting
Emergency Response Planning
تعیین موقعیت ساختمانهای ثابت و قابل انتقال
جانمایی و تعیین محل ¬های مناسب نصب تجهیزات ردیابی گاز و آتش(fire and gas detectors)
fire proofing
تعیین مناطق Impacted area, restricted area and fire zones
بررسی تأثیر حوادث احتمالی بر روی ساکنین و تجهیزات و دارایی های اطراف محیط صنعتی

برای اطلاع از جزییات فنی با ما تماس بگیرید.
(LOPA) layer of protection analysis
"آناليز لايه‌هاي حفاظتي" (layer of protection analysis) يك روش نيمه كمي ارزيابي ريسك مي¬باشد كه براي آناليز ميزان مؤثر بودن لايه‌هاي حفاظتي مستقل (Independent Protection Layer, IPL) موجود در فرايند در برابر مخاطرات شناسايي شده، مورد استفاده قرار مي گيرد و در صورت مؤثر نبودن IPL های موجود، لايه‌هاي حفاظتي مستقل جديد معرفی و ميزان قابليت اطمينان این لایه های جدید را مشخص مي‌كند.
لايه‌هاي حفاظتي، گروهي از تجهيزات و يا كنترل‌ها مي باشند كه در صورت بروز شرايط غيرعادي در فرايند كه مي توانند منجر به آشفته‌شدن فرايند و بروز حادثه شوند اقدامات مشخصي را انجام مي‌دهند.
گروهي از لايه‌هاي حفاظتي كه داراي خصوصياتی چون قابليت دسترسي، مستقل بودن، قابليت اطمينان، قابليت بازرسي هستند به عنوان لايه‌هاي حفاظتي مستقل (IPL) شناخته مي شوند. از جمله ی IPLها می توان به روش های استاندارد طراحی، موانع و دیوارها، سیستم های هشدار دهنده که همراه با عکس العمل اپراتور است ، ابزارهای کنترل و کاهش فشار، سیستم های ESD و SIS اشاره کرد. ترتيب لايه‌هاي حفاظتي مستقل (IPL) فرايند بر طبق استانداردIEC 61511 تعیین می شود.
ترتيب استفاده از اين لايه‌هاي حفاظتي به عنوان "پياز " LOPA نيز شناخته مي شود، بديهي است استفاده از تمامی اين لايه‌هاي حفاظتي براي سناريوهاي حوادت احتمالی شناسایی شده به صورت همزمان، از لحاظ منطقي، اقتصادي و ايمني غيرقابل قبول مي باشد، بدين جهت استاندارد IEC 61511 روش LOPA را معرفي كرده تا خطر بر اساس شدت و احتمال وقوع آن و به طور نظام مند كنترل شود. در واقع LOPA يك راه حل اقتصادي است تا بتوان بر اساس آن سطح ريسك موجود را تا حد قابل قبول كاهش داده و در نهايت ريسك باقيمانده را نيز پذيرفت.
LOPA می تواند در هر نقطه از چرخه زندگی پروژه یا سیستم استفاده شود. اما اثربخش ترین نحوه ی کاربرد آن در دو مرحله ی پس از طراحی کامل فرایند (قبل از اجرای طرح) یا در تاسیسات در حال بهره برداری است. اصولا LOPA بعد از یک ارزیابی ریسک کیفی انجام می¬شود و آن را کامل می کند.
دپارتمان مهندسی ایمنی بام فرایند سیستم با توجه به لزوم ارتقای سطح ایمنی تاسیسات علی الخصوص پس از وضع تحریم ها و خروج شرکت های بزرگ صاحب سبک در زیمنه طراحی مهندسی ایمنی از ایران اقدام به پی ریزی مجموعه ای توانا به منظور ارائه انواع خدمات مهندسی ایمنی نموده است. در این راستا اجرای مطالعات LOPA یکی از محورهای خدمات این شرکت است.
برای کسب اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.
Safety integrity level (SIL)
مطالعات SIL يک معيار کمي برای تعیین کافي بودن لايه‌هاي حفاظتي که داراي سيستم‌هاي ايمني ابزار دقيقی می باشند، است همچنین این مطالعات برای تعیین سطح ايمني جامع سيستم نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارهاي بين‌المللي IEC-61508 و IEC-61511 مبناي تحليل سطح یکپارچگی ايمني بشمار رفته و تکنيک‌هايي را جهت محاسبه آن ارائه داده‌اند.
سيستم‌هاي ابزار دقيق ايمني (Safety Instrumented Systems ,SIS) تجهيزات و وسايلي هستند كه چنانچه فرايند از حالت نرمال خارج شود، آنرا به حالت ايمن هدايت مي كنند. به عملياتي كه SISها انجام مي دهند تا فرايند به حالت ايمن برود Safety Instrumented Functions, SIF) ) گفته مي شود، در واقع SIF به مجموعه اي از اقدامات براي هدايت فرايند به حالت ايمن گفته مي شود.
عملكرد SIFها با معيار "سطح یکپارچگی ايمني" يا(safety integrity level, SIL)سنجيده مي شود SIL .يك معيار قابليت اطمينان مي باشد كه برحسب احتمال شكست در عملكرد يك SIF ، درست در زماني كه فرايند در شرايط غير نرمال مي باشد و وجود آن مورد نياز است ، تعريف مي شود. به اين احتمال " احتمال شكست در زمان مورد نياز "يا(Probability of Failure on Demand, PFD)گفته مي شود. استاندارد، SILها را به 4 سطح تقسيم بندي ميكند. اين سطوح SIL شامل SIL1, SIL2, SIL3, SIL4 مي باشد. هرچه سطح SIL بالاتر باشد ، احتمال شكست در زمان مورد نياز (PFD ) براي يك SIF پائين تر آمده و نشان دهنده‌ي در دسترس بودن بيشتر آن SIF مي باشد، كه البته طبيعتآً براي اينكار مي بايست هزينه بيشتري نيز صرف شود. ترتيب سطوح مختلف SIL برحسب PFD در جدول زیر آورده شده است. به عنوان مثال در صورتي كه سطح SIL1 براي يك SIF تعيين شود، آن SIF مي بايست داراي PFD بين 0.1 تا 0.01 باشد، يعني در صورتي كه PFD يك SIF ، 0.1 باشد، احتمال شكست در عملكرد SIF درست در زماني كه به آن نياز است 0.1 و احتمال ايمن عمل كردن آن 0.9 مي باشد.
PFD SI Level
SIL1 0.01-0.1
SIL2 0.001-0.01
SIL3 0.0001-0.001
SIL4 0.00001-0.0001
از آنجا اطمینان از عملکرد صحیح سیستم های کنترلی ایمنی در گرو اجرای مطالعات SIL است، لذا این مطالعات نقش مهمی در مجموعه مطالعات مهندسی ایمنی در یک تاسیسات بازی می کنند.
دپارتمان مهندسی ایمنی بام فراند سیستم با بهره گیری از کارشناسان خبره و توانا آمادگی خود را برای اجرای این مطالعات در تمامی تاسیسات فرایندی اعلام می نماید. با ما تماس بگیرید.
Pre-Startup Safety Review (PSSR)
مطالعات ایمنی پیش از راه اندازی (PSSR) نوعی از مطالعات ایمنی است که قبل از راه اندازی یک کارخانه، واحد فرایندی و یا تجهیز جدید یا تغییر یافته صورت می پذیرد.PSSR به منظور اطمینان از انطباق تاسیسات اجرا شده با طراحی های اصلی و اهداف عملیاتی قبل از راه اندازی انجام می شود تا با استفاده از آن تمام مخاطرات محتمل که در اثر تغییرات در حین فاز طراحی دقیق مهندسی و ساخت پروژه به وجود می آید جستجو و دوباره ارزیابی شوند. این مطالعات همچنین انطباق آنچه به مرحله ی اجرا در آمده است با استانداردها و نیز فلسفه و جزییات پروژه را نیز مورد بررسی قرار می دهد. به بیان دیگر PSSR میزان آمادگی واحد و تاسیسات فرایندی را برای راه اندازی تضمین می کند. PSSR علاوه بر تجیهزات، فرآیندها و آموزش را نیز تحت پوشش قرار داده و به بررسی آن ها نیز می پرازد. راهنمای PSSR معمولا به عنوان بخشی از مدارک پیش راه اندازی/ راه اندازی فراهم می شود. اهمیت اجرای مطالعات PSSR به حدی است که اکثر کشورهای پیرفته صنعتی، اجرای این مطالعات قبل از راه اندازی سیستم ها اجباری بوده و از الزام قانونی برخوردار است. به عنوان نمونه در ایالات متحده در بخش 12 مدیریت ایمنی فرایند (PSM) بر لزوم بکارگیری این روش برای کلیه تغییرات در فرایندها و دستورالعمل ها تاکید شده است. همچنین در ایران نیز به تازگی دستورالعمل الزام اجرای این مطالعات، پیش از راه اندازی تاسیسات به دستور وزیر محترم نفت در تمامی پروژه های اصلی و فرعی وزارت نفت تهیه و ابلاغ گردیده است.

اهداف PSSR :
تضمین اینکه تاسیسات نصب شده با طراحی اصلی و هدف عملیاتی منطبق باشد.
تضمین اینکه ایمنی، نگهداری و دستورالعمل¬های واکنشدر شرایط اضطراری به درستی مسقتر شده و از کفایت لازم برخوردارند.
اطمینان از اینکه مطالعات ایمنی مناسب در حین فاز مهندسی (مطالعات HAZOP، مطالعات مدلسازی و ..)انجام شده و تمام آیتم های عملیاتی کامل شده است.
تضمین اینکه اصلاحات سایت در حین فاز ساخت به درستی کنترل و مورد توجه قرار گرفته اند.
اطمینان از اینکه آموزش های هر کدام از کارمندان مشمول در فرآیند عملیاتی کامل شده است.
به علاوه ،PSSR نقش مهمی در پروژه های بزرگ ایفا می کند به این ترتیب که به اپراتورهای کارخانه این قدرت و اجازه را می دهد تا مسئولیت یک کارخانه یا یک تجهیز که در مطالعه PSSR نا ایمن شناخته شده است را بپذیرند و یا رد کنند.

فعالیت های اصلی که در PSSR یک پروژه انجام می گیرد:
فعالیت های زیر در PSSR با هماهنگی میان پیمانکار و کارفرما صورت می گیرد:
انجام هماهنگی های لازم برای مشارکت پرسنل آگاه پیمانکار و کارفرما در PSSR
بازبینی تکنیکی مدارک و سایت مورد مطالعه از منظر فنی و HSE.
بررسی و تایید اینکه تمام ساختمان ها و تجهیزات مطابق با قوانین و استاندارد های بهداشت، ایمنی و محیط زیست باشند.
اجرای کلیه اقدامات اصلاحی مطرح شده در مطالعات PSSR.
کامل کردن آیتم های اقدامات اصلاحی پس از راه اندازی.
امضای چک لیست PSSR توسط نماینده ی کارفرمای پروژه به منظور تایید راه اندازی کارخانه
مستند سازی PSSR.

با توجه به لزوم توجه شرکت¬های بزرگ و کوچک داخلی به اهمیت این مطالعات و الزام قانونی مربوط به اجرای PSSR بام فرایند سیستم اقدام به ارائه خدمات مرتبط با مشاوره و اجرای خدمات PSSR به صورت حرفه ای نموده است.
برای کسب اطلاعات فنی با ما تماس بگیرید.
یکی از الزاماتی که در صنایع فرایندی اهمیت بسزایی داشته و اخیرا در صنایع فرایندی کشور نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته است، بحث مدیریت ایمنی فرایند (PSM) است.
مدیریت ایمنی فرآیند، خطرات ناشی از نشر مواد خطرناک بدلیل نقص و خطر در فرآیند ، دستورکار یا تجهیزات را شناسایی ، ارزیابی و در نهایت حذف یا کنترل می کند . استانداردهای مدیریت ایمنی فرآیند ، مواد شیمیایی خطرناک و فرایندهای شیمیایی را مورد بررسی قرار می دهند و در واقع به افراد کمک می کند که از به وجود آمدن حوادث ناشی از نشر مواد خطرناک جلوگیری کنند. این اصول تاکید میکند کارگر برای کنترل خطرات باید از اطلاعات و تجربه کافی در مورد مخاطرات ناشی از نشر مواد خطرناک بهره مند باشد . روند کار مدیریت ایمنی فرایند براساس اجرای دقیق اجزای آن می باشد که شناخت این اجزا نیازمند آموزش های منظم و هدفمند است.
امروزه با گسترش روز افزون صنایع بالا و پایین دستی نفت و ایجاد تاسیسات کوچک و بزرگ در این صنعت لازم است همزمان در زمینه ارتقای سطح ایمنی در این تاسیسات نیز اقدام شود و یکی از مولفه های اساسی و اصلی برای نیل به این هدف، استقرار سیستم مدیریت ایمنی در کلیه تاسیسات فرایندی مرتبط با نفت و گاز است.
یکی از وظایف مهم و عمده مدیریت ایمنی فرآیند، مدیریت نشر مواد خطرناک در محیط کار است که در اثر تماس با افراد می تواند مشکلاتی جدی به بار آورد. مدیریت ایمنی فرآیند، جهت اجرای مناسب نیاز به ارزیابی سیستماتیک فرآیند دارد. عوامل موثر در دسترسی به این ارزیابی سیستماتیک عبارتند از طراحی فرآیند، تکنولوژی فرآیند، فعالیت¬های مربوط به عملیات و تعمیرات، روش ها و دستورالعمل ها، روش ها و برنامه های اورژانسی، برنامه های آموزشی و سایر اجزای فرآیند که می تواند مورد توجه قرار گیرد.
همچنین لایه های حفاظتی چه در طراحی ها و چه در عملیات که جهت حذف و کاهش ریسک ناشی از نشر مواد خطرناک در نظر گرفته شده اند نیز باید مطابق میزان مشخص شده ارزیابی شوند.
بام فرایند سیستم با مشارکت همکاران بین المللی خود، اقدام به پی ریزی یک تیم تخصصی به منظور ارائه خدمات مشاوره در ممیزی و استقرار مدیریت ایمنی فرایند نموده است.