در کنار لزوم حفظ ایمنی نیروی انسانی، توجه به مباحث بهداشتی محیط کار که از آن با عنوان بهداشت شغلی یا بهداشت حرفه ای یاد می شود یکی از اساسی ترین موارد در راستای صیانت از اصلی ترین سزمایه صنهت یعنی نیروی انسانی است.
از آنجا که مباحث بهداشت شغلی دارای دامنه ای گسترده است که قسمتی از آن شامل مباحث تخصصی مربوط به علوم پزشکی است، بام فرایند سیستم بر اساس تفکر خود مبنی بر ارائه کامل خدمات مهندسی HSE و با توجه به عدم امکان تفکیک مباحث مهندسی بهداشت حرفه ای از مباحث ایمنی مخصوصا در شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک ؛ اقدام به ارائه خدمات تخصصی مهندسی بهداشت حرفه ای نموده است.
ارائه بهترین و کاربردی ترین خدمات تخصصی با نگرشی فنی و علمی هدف ماست.
مهندسی محیط زیست از ارکان اصلی HSE است که به مهم ترین چالش پیش روی جامعه بشری می پردازد. اهمیت این موضوع به حدی است که همواره بحث برانگیزترین پیمان های بین المللی، پیمان هایی اند که به این مباحث می پردازند.
بر همین اساس هم از دید انسانی و هم از منظر قوانین و معاهدات داخلی و بین المللی توجه به محیط زیست یکی از اصلی ترین نگرانی های صنایع در سال های اخیر است. افزایش جریمه ها و اعمال قوانین کنترل کننده سختگیرانه، افزایش نگرانی های افکار عمومی، محدودیت های احتمالی سال های اینده و افزایش بهای انرژی همه و همه از جمله دلایل اهمیت یافتن مباحث زیست محیطی است.
با م فرایند سیستم با ارائه خدمات مهندسی محیط زیست در تلاش است ضمن تکمیل مجموعه خدمات HSE ، به وظیفه خود در نگهداشت این موهبت الهی به بهترین شکل ممکن عمل نماید.

ارزیابی اثرات زیست محیطی شامل بررسی و مطالعه ی اثرات فعالیت های عمرانی و صنعتی پیشنهادی بر محیط زیست است. با توجه به اثرات و فعالیت ها ،EIA می توان شامل مطالعات در زمینه آب و هوا، زیست بوم گیاهی و جانوری، مباحث مدیرت و تخریب خاک، مسائل مرتبط با بهداشت، مباحث اجتماعی و فرهنگی (از قبیل: مهاجرت، بیکاری) و کلیه اثرات فیزیکی، بیولوژیکی، اقتصادی و... باشد.
EIA خواهان مقایسه کلیه گزینه های عملی و امکان پذیر برای تعیین روشی است که به صورت توام هزینه ها و منافع زیست محیطی و اقتصادی مطلوب ومناسب را در بر داشته باشد. این ارزیابی ابزاری برای تصمیم گیری به شمار می رود.
هدف نهایی EIA کمک به تصمیم گیرندگان جهت تصمیم گیری مطلوب است. در واقع مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی با ارائه تصویری آشکار از گزینه های بررسی شده، تغییرات زیست محیطی پیش بینی شده ناشی از اجرای پروژه و تعادل بین مزایا و معایب هر یک از گزینه ها قابل حصول را منعکس می نماید.

مطالعه و بررسی اثرات یک فعالیت پیشنهادی بر محیط زیست
مقایسه و تطبیق گزینه های مختلف و منطقی
تعیین هدف مطلوب و مناسب
تلاش برای تعیین بهترین و بهینه ترین گزینه ها.
سنجش اثرات زیست محیطی را بر اساس هزینه ها و منافع اقتصادی.
تسهیل در تصمیم گیری

اهداف EIA را می توان در زمینه های زیر خلاصه نمود:
محو و یا کاهش خسارات وارده به محیط زیست ناشی از اجرای پروژه
افزایش سطح آگاهی نسبت به تبعات مثبت و منقی پروژه
پیش بینی بروز اثرات زیست محیطی مهم و پایدار
برقراری تعادل بین جمعیت و منافع محیط زیست
بکارگیری و تلفیق معیارهای زیست محیطی در برنامه ریزی های پروژه ای و عمرانی
شناساندن روش های صحیح استفاده از محیط زیست
شناخت مسایل و مشکلات بحرانی محیط زیست که نیاز به بررسی مطالعه،کنترل و مراقبت دارند.

مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی یکی از اساسی ترین و اصلی ترین مدارک و فعالیت ها برای اطمینان از رعایت الزامت زیست محیطی در راستای اجرای یک پروژه کوچک و یا بزرگ است.
تجربه های تلخ گذشته نشان از این دارد عدم توجه به این مطالعات نه تنها می تواند فجایع زیست محیطی با خود به همراه داشته باشد بلکه قطعاً توجیه اقتصادی و بازده طرح را نیز تحت شعاع قرار می دهد.
با توجه به اهمیت این موضوع دپارتمان مهندسی محیط زیست اجرای EIA را به عنوان اثربخش ترین اقدام زیست محیط در دستور کار خود قرار داده است.
برای کسب اطلاعات کامل تر با ما تماس بگیرید.
مبحث انرژی و مدیریت انرژی یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین موضوعات در مدیریت محیط زیست است. توجه به مدیریت انرژی علی الخصوص در کشور پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش بهای انرژی اهمیت بیشتری یافت.
امروزه کاهش مصرف انرژی نه تنها مزایای اقتصادی مستقیم فراوانی با خود به همراه دارد بلکه به صورت غیر مستقیم نیز مزایای فراوانی با خود بهمراه دارد. از جمله کاهش میزان انتشار آلاینده ها، افزایش سطح سلامت پرسنل، رعایت الزامات قانونی، افزایش طول عمر تجهیزات و ... .بر همین اساس امروزه استقرار برنامه های مدیریت انرژی یکی از کانون های توجه در برنامه ی کلان زیست محیطی صنایع می باشد.
یک برنامه ی مدیریت انرژی زمانی اجرا می شود که یک شرکت متوجه بالا بودن هزینه های انرژی خود به دلایل مختلفی مانند بالا بودن هزینه ی سوخت، پایین بودن امکانات در زمینه ی ارائه سوخت به کارخانجات و محدود شدن آن ها توسط قوانین شود. به طور کلی دلیل اصلی اجرایی شدن یک برنامه ی مدیریت و ممیزی انرژی، افزایش قیمت و یا کاهش میزان منابع انرژی می باشد. ولی حتی شرکت هایی که با این معضلات روبرو نشده اند بازهم با توجه به فواید و مزایای استفاده از سیستم مدیریت انرژی در از بین بردن تلفات انرژی و کاهش هزینه ها سعی در اجرایی کردن این سیستم در شرکت های خود دارند. ممیزی انرژی به ما، در یافتن تجهیزات مشغول به کاری که عملاً نیازی به فعالیتشان نیست و یا فضاهایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند ولی سیستم روشنایی، گرمایش وسرمایش 24 ساعته و یا سایر سیستم¬های مصرف کننده انرژی دارند، کمک می کند و به ما در کاهش تلفات انرژی با کنترل و مدیریت این گونه موقعیت ها یاری می رساند.

برنامه ی مدیریت انرژی شامل سه مرحله یه شرح زیر است:
  • مرحله اولیه : 1. تعهد مدیریت 2. تعیین هماهنگ کننده ی مدیریت 3.تشکیل کمیته ی مدیریت انرژی
  • مرحله ممیزی و تجزیه و تحلیل: 1. بررسی عملکرد گذشته 2. ممیزی انرژی 3. تجزیه و تحلیل و شبیه سازی 4. ارزیابی اقتصادی
  • مرحله تکمیلی: 1. اهداف 2. کاربرد اصول مدیریت انرژی 3.سرمایه گذاری های بزرگ 4. پیگیری

بام فرایند سیستم بر اساس رسالت خود در ارتقای سطح HSE در صنایع کشور اقدام به ارائه خدمات مدیریت و ممیزی انرژی نموده است.
همواره به بهترین می اندیشیم چون شما شایسته بهترین هستید
شناسایی مخاطرات محیط کار و عوامل زیان آور شغلی ستون فقرات مباحث بهداشت شغلی است و یکی از اهداف اصلی در برنامه های مدیریت بهداشت شغلی است. تنظیم برنامه های کنترلی و پیشگیرانه به منظور حذف و یا کاهش مخاطرات محیط کار، ارائه برنامه های بهبود وضعیت شغلی و ارتقای فرهنگ سازمان در زمینه کیفیت محیط کار از برنامه های مدیریت بهداشت شغلی است.
بام فرایند سیستم با بهره گیری از مشاوران باتجربه آمادگی دارد تا در زمینه راهکارهای مدیریت عوامل زیان آور شغلی و مخاطرات محیط کار به ارائه مشاوره های تخصصی و فنی بپردازد.
هدف از این برنامه تلاش برای بهبود وضعیت و کیفیت محیط کار از طریق تخصیص کمترین میزان ممکن هزینه¬های انسانی، عملیاتی و ریالی است. به عبارت دیگر از منظر ما بهترین راهکار، راهکاری است که ضمن کارایی بالا کمترین میزان هزینه های انسانی و ریالی را به سیستم تحمیل نموده و از منظر عملیاتی محدودیت های جدیدی به سیستم نیفزاید.
بر همین اساس بکارگیری نفرات باتجربه و کارآزموده اولیت اصلی در این طرح است تا در کنار نیروهای متخصص و فنی، تلفیقی از تجربه و دانش راهگشای مباحث مربوط به مدیریت و حذف مخاطرات محیط کار باشد.
علم ارگونومي، بر اساس توانايي جسمي و رواني و همچنين با توجه به محدوديت هاي انساني، از پديد آمدن محيط كاري یا شرايط زندگي ناامن، ناسالم، ناراحت و يا غيرمفيد جلوگيري مي كند. درارگونومي عوامل متعددي نقش دارند كه عبارتند از :وضعيت و حركات بدن (نشستن، روشنايي، شرايط جوي، موادشيميايي(، اطلاعات و عمليات) اطلاعاتي كه از راه بينايي يا سايرحواس كسب مي شوند(، كنترل ها )ارتباط بين نمايشگرها و كنترل( و به همان نسبت وظايف و مشاغل )نوع كار مناسب، شغل مطلوب) .اين عوامل تا حد زيادي ميزان ايمني، سلامتي و بهداشت، راحتي و كارايي در كار و زندگي روزمره را تعيين مي كنند. دانش ارگونومي از رشته هاي گوناگون از علوم انساني و فني حاصل شده است كه عبارتند از : آنتروپومتري، بيومكانيك، فيزيولوژي، روانشناسي، سم شناسي، مهندسي مكانيك، طراحي صنعتي، تكنولوژي ارتباطات و مديريت صنعتي .
يكي از نتايج كاربردي علم ارگونومي تطابق محل كار/ محيط با کاربران/ مردم است .باتوجه به اينكه كار و انسان دو جزء اصلي و تفكيك ناپذير در هر محیط کاری هستند. لازم است به گونه اي متناسب با يكديگر برنامه ريزي شوند. عدم تناسب ميان توانمندي های انسان با كار و مسئوليت هاي كه بر عهده مي گيرد سبب ايجاد مشكلات زيادي مي شود كه مي توان گفت اكثر حوادث و ناراحتي هاي شغلی و پايين بودن بهره وري ناشی از همین عدم تناسب است.
ارگونومي حتی مي تواند در حل بسياري از مشكلات اجتماعي مرتبط با ايمني، بهداشت و راحتي و كارآيي موثر باشد. اتفاقاتی مانند حوادث ناشي از كار را مي توان اغلب با خطاهاي انساني مرتبط دانست؛ با تحليل اين سوانح مشخص مي گردد كه عامل آن ها اغلب ارتباط ضعيف و ناكافي بين متصدي و شغل محوله بوده است.
بر همین اساس در حین كار و همچنین محيط زندگي روزانه، مي توان با توجه بيشتر به توانايي ها و محدوديت¬هاي انساني احتمال و قوع حوادث را به طور چشمگیری كاهش داد. بيماري هاي ماهيچه اي استخواني (كمردرد) و بيماري هاي روحي )مثل بيماري هاي ناشي از فشارهاي عصبي ( مهمترين عوامل غيبت هاي ناشي از بيماري و از كار افتادگي شغلي هستند. قسمتي از اين عوامل را مي توان به طراحي نامناسب تجهيزات، سيستم هاي فني و مشاغل مربوط دانست. در اينجا نيز ارگونومي مي تواند با بهبود شرايط محيط كار اين مشكلات را كاهش دهد . بنابر اين در برخي كشورها استخدام ارگونوميست در بخش خدمات بهداشت حرفه اي جزو امور ضروري محسوب مي شود.
لذا به طور کلی می توان مدعی شد علم ارگونومي قادر است از بروز ناراحتي شغلی جلوگيري كند و تا حد چشمگيري كارآيي را بهبود بخشد. در طراحي سيستم هاي پيچيده فني مهندسي مانند تأسيسات فرایندی و تولیدی، تأسيسات انرژي هسته اي و صنعت هواپيمایی، ارگونومي يكي از عوامل مهم طراحي براي كاهش خطاهاي انساني است. همچنین در کلیه امور اداری مانند بانک ها، ادارات دولتی، آموزش و پرورش و... نیز ارگونومی نقش مهم و غیرقابل انکاری در حفظ سلامت پرسنل و کاهش غیب های کاری و در نتیجه افزایش بهره وری از نیروی کار باتجربه ایفا می کند.
بام فرایند سیستم از آنجا که تلاش برای حفاظت از نیروی کار را مهم ترین وظیفه و رسالت خود می داند با ارائه خدمات مهندسی ارگونومی به عنوان اصلی مهم و زیربنایی در ارتقای سطح راحتی و سلامت، این مهم را به بهترین شکل به انجام می رساند.
در کنار لزوم حفظ ایمنی نیروی انسانی، توجه به مباحث بهداشتی محیط کار که از آن با عنوان بهداشت شغلی یا بهداشت حرفه ای یاد می شود یکی از اساسی ترین موارد در راستای صیانت از اصلی ترین سزمایه صنهت یعنی نیروی انسانی است.
از آنجا که مباحث بهداشت شغلی دارای دامنه ای گسترده است که قسمتی از آن شامل مباحث تخصصی مربوط به علوم پزشکی است، بام فرایند سیستم بر اساس تفکر خود مبنی بر ارائه کامل خدمات مهندسی HSE و با توجه به عدم امکان تفکیک مباحث مهندسی بهداشت حرفه ای از مباحث ایمنی مخصوصا در شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک ؛ اقدام به ارائه خدمات تخصصی مهندسی بهداشت حرفه ای نموده است.
ارائه بهترین و کاربردی ترین خدمات تخصصی با نگرشی فنی و علمی هدف ماست.
مهندسی محیط زیست از ارکان اصلی HSE است که به مهم ترین چالش پیش روی جامعه بشری می پردازد. اهمیت این موضوع به حدی است که همواره بحث برانگیزترین پیمان های بین المللی، پیمان هایی اند که به این مباحث می پردازند.
بر همین اساس هم از دید انسانی و هم از منظر قوانین و معاهدات داخلی و بین المللی توجه به محیط زیست یکی از اصلی ترین نگرانی های صنایع در سال های اخیر است. افزایش جریمه ها و اعمال قوانین کنترل کننده سختگیرانه، افزایش نگرانی های افکار عمومی، محدودیت های احتمالی سال های آینده و افزایش بهای انرژی همه و همه از جمله دلایل اهمیت یافتن مباحث زیست محیطی است.
بام فرایند سیستم با ارائه خدمات مهندسی محیط زیست در تلاش است ضمن تکمیل مجموعه خدمات HSE ، به وظیفه خود در نگهداشت این موهبت الهی به بهترین شکل ممکن عمل نماید.